Dnia 07.06.2019 r. uczniowie z ZSG Gawłów włączyli się w coroczną edycję pobijania rekordu czytania w jednym momencie. Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” objęła całą Polskę. W szkolnej bibliotece w Gawłowie zgromadziły się najmłodsze klasy, ponad 60 osób wraz z wychowawcami. Wszyscy przyszli z książkami, choć nie wszyscy chętnie czytają. Ale w tym wyjątkowym dniu, każdy czytał jakąś książeczkę!
Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji jest redakcja wychodzącego od 29 lat miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Co roku bierze w niej udział ponad 400 tys. osób.
Jak to wygląda w naszej podstawówce? — Staramy zachęcać dzieci do czytania. Dzieci dostają nagrody, a za większą liczbę przeczytanych książek plusy i dyplomy. Chwalimy je przed rodzicami. Czytamy też na głos, by pokazać dzieciom, że lektura rozbudza wyobraźnię i umożliwia niezwykłe przeżycia. Czasami tablety czy smartfony wygrywają, ale czy ostatecznie wygrają, czas pokaże. Pytamy dzieci, czy rodzice czytali im, gdy byli mali. Ze smutkiem stwierdzamy, że nie wszyscy odpowiadają, że tak. Staramy się w szkole zarazić dzieci czytaniem przez lektury i inne książki.
W dniu pobijania rekordu w czytaniu, przeczytano dzieciom baśń pt. „Mąż dla królewny”, ponieważ połączyliśmy akcję „Jak nie czytam, jak czytam” ze świętem obchodzonym corocznie w szkole „Dniem Królewny i Królewicza”. Uczniowie i uczennice przebrali się w piękne stroje lub założyli symboliczne korony, by uczcić to święto. Za najpiękniejsze stroje dzieci nagradzały się oklaskami. Poszczególne miejsca otrzymali:
NAJPIĘKNIEJSZE KRÓLEWNY:
Klasa I – Antonina Kaluba, Julia Piech, Natalia Świętek – I miejsce exequo
Klasa II – brak kandydatek
Klasa III – Martyna Biernat – I miejsce, Anastazja Kuźnik – II miejsce, Nadia Krupa, Weronika Kucharska, Emilia Mól – III miejsce exequo
NAJPIĘKNIEJSI KRÓLEWICZE:
Klasa I – Brak kandydatów
Klasa II – Tomasz Wolny – II miejsce, Rafał Kubas, Antoni Kania – III miejsce exequo
Klasa III – Tomasz Bigaj – I miejsce
Na zakończenie tego miłego święta, oglądnęliśmy dwie baśnie traktujące o królewiczach i królewnach: „Księżniczka zaklęta w żabę” i „Król kruków”.